Ceny nehnuteľností lámu všetky rekordy. V histórii samostatného Slovenska ľudia ešte nikdy neplatili za bývanie toľko ako dnes. Ceny bytov dokonca prekonali aj historické maximum z roku 2008. Aký bude ďalší vývoj? Budú byty ďalej dražieť?

Žiadny strom nerastie do neba, hovorí ľudová múdrosť. Pri cenách nehnuteľností akoby to však neplatilo. Zvyšujú sa už niekoľko rokov po sebe a očakávané zlacnenie stále neprichádza. Mnohí ľudia predpokladali, že to takto nemôže ísť donekonečna a ceny padnú tak ako pred 11 rokmi. Zatiaľ to však vyzerá, že taký zlom je v nedohľadne.

Odborníci v súčasnosti nevidia dôvod, aby sa zvyšovanie cien nehnuteľností pribrzdilo. Dopyt po bývaní je totiž vďaka hospodárskemu rastu a nízkym úrokovým sadzbám stále vysoký. Na situácii veľa nezmenilo ani opatrenie Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá od júla tohto roka obmedzila poskytovanie stopercentných hypoték. Chcela tak zabrániť rekordnému zadlžovaniu Slovákov, ktoré je najvyššie v celom regióne strednej a východnej Európy.

Na realitný trh to však nemalo veľký dosah, lebo ľudia nemajú na výber. Keďže nájomných bytov je u nás, na rozdiel od krajín na Západe, veľmi málo a sú drahé, okolnosti Slovákov nútia, aby si kupovali predražené byty – a zadlžovali sa. Rastom cien nehnuteľností neotriasla ani napätá situácia vo svete či obavy z možnej krízy.

Podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika je dnes situácia zásadne odlišná ako v roku 2008 a prasknutie realitnej bubliny je skôr zbožným želaním ako skutočnosťou. Pred 11 rokmi k takému zlomu došlo najmä preto, že úrokové sadzby boli až trojnásobné vyššie ako teraz a ochladenie ekonomiky sa okamžite prejavilo na poklese záujmu o nehnuteľnosti. „To je však v dnešných podmienkach nepravdepodobné. Vysoký dopyt po bývaní pravdepodobne pretrvá aj vo fáze ochladenia hospodárstva. To znamená, že pokles cien bytov je nereálny. Maximálne dôjde k spomaleniu ich rastu,“ vysvetlil Búlik pre Pravdu.

Viac informácií nájdete na: odkaz